1 1 1 1 1 وضعیت 5.00 (8 رای)


1- ايده توليد آلبوم فصل شادي چگونه شكل گرفت؟

من از سال 1375 کار موسیقی کودکان را آغاز نمودم در مراکز پیش دبستانی و مهدهای کودک و در هر فصل مجموعه ای از آنچه می سرودم و می ساختم را بصورت کاست های  نمونه کار تقدیم بچه های عزیز و اولیای گرامی شان می نمودیم تا با نحوه کار و نوع شعرها و واحدهای کاری مان بیشتر و بهتر آشنا شوند از طرفی چون در پایان هر فصل نیز جشنی برگزار می شد که بچه ها بصورت گروهی در حضور اولیا شان اجرای شعر و سرود داشتند این کاست ها بهانه خوبی بود برای تمرین بیشترِ این عزیزان . سالها در این فکر بودم که  آن زمانی که تجربه و سابقه کار نسبتاً مناسبی بدست آوردم این نمونه کارها را تنظیم نموده و با ارکستراسیون مناسب به مرحله ضبط رسانده و بتوانم در سطح کشور بصورت سی – دی صوتی  بدست علاقه مندانش برسانم  و امروز این افتخار نصیبم شده که در نوروز 1392 با ارائه آلبوم فصل شادی اولین قدم را در این راه برداشته و حداقل دلهای کودکان نازنین ایرانی و خانواده آنها را دقایقی شاد نمایم .


2- چطور شد موسيقي كودك را انتخاب كرديد؟ بطور ذاتی همیشه موسیقی کارتون ها و نمایش های عروسکی کودکان ، بیش از بقیه سبک ها دوست داشتم ودنیای پاک کودکی را از همه ی دنیاها و عوالم زیباتر یافتم و اولین تجربه حرفه ای کارم هم چون با مهد کودکها و مراکز پیش دبستانی بود پس بیشترین تجربه را در آن محیط ها بدست آوردم و حدود 16شانزده سال کار با کودکان مرا روز به روز به روحیات و دنیای آنها نزدیک و نزدیکتر کرد تا اینکه خودم را در وسط دنیایِ پاکیها و زیبایی ها ، دنیایِ عروسک ها و اسباب بازیها ، دنیای رنگی اما صادقانه ی کودکی یافتم و اکنون که با شما سخن می گویم هم در همان دنیا هستم .


3- چرا در جامعه ايراني به موسيقي كودك توجه چنداني نمي شود؟ شاید چون کودکان  و دنیاشون ،کوچک هستند و مسایلِ خانواده ها، بزرگ می باشند ، موارد مربوط به کودکان کمتر مورد توجه بوده و موسیقی  هم به همین شکل .من فکر میکنم ما بزرگترها باید بیشتر در مورد مسایل پرورشیِ کودکانمان مطالعه داشته باشیم . مطالعات و جستجوهایِ باز،وسیع و جهانی ...تا بتوانیم بهتر و روشنتر آنها را برای اینکه آینده سازان موفقی بشوند تعلیم و تربیت نماییم .


4- مهمترين مشخصه موسيقي كودك چيست و چقدر با موسيقي بزرگسال تفاوت دارد؟ سادگی ، ظرافت ، نوع سازبندی ، تنظیم موسیقی ، نوع شعر و نحوه اجرای موسیقی کودک ، همیشه آن را از موسیقی بزرگسالان جدا کرده است .


5- آيا آلبوم فصل شادي تنها طيف مخاطبان كودك را مورد توجه قرار داده يا اين قابليت را دارد كه از سوي بزرگسالان هم مورد توجه قرار دهد؟ با توجه به توضیحی که در سوال قبلی خدمتتان عرض نمودم باید متذکر شوم که برای اولین بار است که تمام موارد بالا با سبک موسیقی بزرگسال تلفیق شده و سبک جدیدی به نام : پاپ کودک را ایجاد کرده . یعنی شعر و لطافت کودکانه با صدای کودکانه اما با سازبندی موسیقی بزرگسالان و در بعضی جاها همخوانی بنده تلفیقی پَر هیجان بوجود آورده است که لحظات نوروزیِ کودکان را در کنار خانواده هایشان به شادی و نیکی سپری خواهد کرد علاوه بر این تلفیق سازهای سنتی ایرانی با سازهای فرنگی بر این ادعا بیشتر دامن میزند و در نهایت ،شاهدِ هماهنگی موسیقی ایرانی با سبک جاز ، همچنین موسیقی لاتین با سبک کودکانه ایرانی خواهیم بود .


6- همخوان هاي آلبوم را چطور انتخاب كرديد؟ سه نفر از شاگردانم را پس از چند مرحله تست و آزمون های گوناگون از میان بیست20 هنرجو انتخاب نمودم – ستاره ناظریان – هلیا جوادی و پرهام مهدویانی


7- چقدر زمان را براي آموزش و هماهنگي آنها صرف كرده ايد؟ از آنجاییکه تمامی شاگردان پیانوی من به هنگام  نواختن، نتها را با سلفژ می خوانند بچه ها  همگی با نت آشنا بودند و صداهایِ نسبتاً کوکی داشتند و من خیلی دچار زحمت نشدم و نکته جالب اینجاست که هیچ کدام از بچه ها حتی یک روز قبل از ضبطشان کارها را نشنیده بودند و تمام هماهنگی ها داخل استدیو انجام شد که حدود سی30 ساعت وقت از ما گرفت .


8- آيا براي توليد اين آلبوم به راحتي توانستيد تهيه كننده پيدا كنيد؟ شركت ها چقدر به توليد آلبوم موسيقي كودك توجه و استقبال نشان مي دهند؟ تا این لحظه هنوز تهیه کننده ای نداشته ام که بخواهد حمایت کامل داشته باشد و شرکتی هنوز اعلام آمادگی ننموده چرا که صدای فصلِ شادی را هنوز کَسی نشنیده است اما امیدوارم شرکت ها و اسپانسرهایی که حامی کودکان  و موسیقی آنان هستند به آلبومِ بهاریِ فصلِ شادی که ویژه بهار و نوروز 1392تاست توجه خاصی داشته باشند چرا که از این نوع موسیقی تا بحال یا نداشته ایم و یا بسیار کم شنیده ایم .


9- شعرهاي اين آلبوم هم سروده هاي خودتان است.آيا در زمينه سرودن شعر به ويژه شعر كودك سابقه داشتيد؟
بله ، شعرها نتیجه سالها کار در مراکز پیش دسبتانی و مهدکودکها بود شاید در مدت شانزده 16 سال کارِ کودک ، مجموعه اشعار دفتر شعرم به سیصد300 قطعه شعر رسیده باشد . سابقه دیگری جز سروده های کودکانه ام ندارم اما امیدوارم در آلبوم های بعدی بتوانم ازاشعارِ شعرای نامدار ایرانی که برای کودکانِ عزیزمان شعر می گویند هم استفاده نمایم .


10- اسم آلبوم فضاي شادي را براي مخاطب تداعي مي كند.براي رسيدن به اين فضا چه تجربه هايي را پشت سر گذاشته ايد؟ سه 3 سال تحقیق و پژوهش و یک 1 سال تفکر مرا بدانجا رسان که باید می رساند. از اسفندماه1390 که کار را آغاز کردم فقط به نوروز1392 فکر می کردم که مردم و بخصوص بچه هایشان را شاد ببینم در حال خرید شبِ عید و چه شور و حال و غوغایی به پاست و چه زیبا . و نوای ساز خودم را تصور میکردم  که در کوچه و خیابان به گوش می رسد... پس جز شادی هیچ چیز نمی خواستم برای مردمانم....اما بهار در راه است. فصل روشنی ها و فصل شکوفه ها و فصل شادی.پس نامیدمش : فصلِ شادی11- حالا كه چند روز از انتشار اين آلبوم مي گذرد، استقبال از آن چطور بوده است؟
درود بر مردمانِ فهیم و دوست داشتنی ایران زمین ، مرحبا بر انسانهایِ ذی شعور و مهربانِ جامعه ام، دوستان و آشنایانِ عزیزم و هنرجویان گرانقدرم و خانواده های گرامی شان چنان من و آلبوم فصل شادی را مورد لطف و عنایتِ خود قرار داده اند که نمی دانم چگونه این همه لطف و همدلی شان را سپاسگزار وشاکر باشم  . با توجه به اینکه  مجوزهای نهایی این آلبوم حدودِ یکماه است از سوی وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است و مراحل اداری اش به تازگی تمام شده فرصتی دست نداد که آلبوم توسط اسپانسر و شرکتی خریداری شود تا بصورت کلان در سراسر کشور توزیع گردد اما در عین نا باوری با درخواست های بسیارزیادی از سوی عزیزانی که نام بردم مواجه شدم و چاره ای ندیدم جز اینکه به صورت شخصی این اثر را نشر و پخش کنم  و تیراژ اولیه این آلبوم دَه هزار10.000 نسخه بود که پس از خریداری شدن توسط مدیران شرکت ها و موسسات و مراکز تجاری و بازرگانی و آموزشی ، تماماً بعنوان کادوی نوروزی ،همراه با تقویم وسر رسید و دیگرکادوهای اهدایی از سوی مدیریت آن مجموعه ها  به کارمندان و همکارانشان هدیه داده شد و این ارزشمندترین دست آورد آلبوم فصل شادی بود .

زیباتر از اینکه چند تن از هنرجویان عزیزم و خانواده های گرامی شان تعداد دیگری از این آلبوها را درخواست کردند که خریداری نمایند و به بچه های بیمارستان محک کادوی عید بدهند و تعدادی دیگرهم کادو داده شود به بچه های  مرکز حمایت از کودکان بی سرپرست به نام دستهایِ مهربان. با همه این تفاسیر هنوز هم با درخواست های مردم هنر دوست و حامیِ کودکان مواجه هستم که امیدوارم بتوانم در مقابل محبت های این عزیزان انجام وظیفه نمایم و سی – دی های مورد درخواستشان را تهیه و تقدیم نمایم .
برای اطلاعات بیشتر به سایتِ من مراجعه نمایید که اطلاعات آلبوم فصل شادی هم در آن موجود می باشد .   
www.nazerfassihi.com


12- با توجه به تحصيلاتتان قصد داريد تنها روي  حوزه موسيقي كودك متمركز شويد؟  در حال حاضربیشترِ فعالیت من در حوزه آهنگسازی موسیقی کودک بوده اما مدتی است که روی تنظیم و اجراهای قطعات  پیانویِ آلبوم های پیشنهادی کار میکنم .

لینک اصلی خبر
http://38.117.64.87/Default_view.asp?@=349281

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn