1 1 1 1 1 وضعیت 0.00 (0 رای)

هیچ صاحب سرمایه ای هرچند متعهد و علاقمند به کشور حاضر نیست در زمینه موسیقی ملی سرمایه گذاری کند. استفاده از آثار موسیقایی زیرزمینی با سرمایه های بدون اصالت دلالان در حال گسترش است.

ایلنا: دفتر مرکزی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران در یادداشتی اظهار كرد: هیچ صاحب سرمایه‌ای هرچند متعهد و علاقمند به کشور حاضر نیست در زمینه موسیقی ملی سرمایه گذاری کند. استفاده از آثار موسیقایی زیرزمینی با سرمایه‌های بدون اصالت دلالان درحال گسترش است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دفتر مرکزی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران در یادداشتی كه در اختیار ایلنا قرار داده، نوشته است: همگان مطلع هستند روزگاری هنر موسیقی در این سرزمین بخش جدایی ناپذیر زندگی دانشمندان و بزرگان ایران بوده است که برای نمونه می‌توان به فیلسوف ابونصر فارابی ملقب به معلم ثانی و کتب علمی متفاوت وی ازجمله بخش موسیقی آن اشاره نمود. اما این هنر جامع و فاضل پرور پس از جنگ‌های متوالی به ویژه حمله مغول به غم نشستن مردم ایران به عقب رانده شد، و همین امر به مرور سبب شد بسیاری از مردم جامعه حتی برخی از دولتمردان نسبت به این دانش بی‌تفاوت و آن را نوعی سرگرمی تلقی نمایند متاسفانه این طرز تفکر میراث بجای مانده از مغولان در جامعه امروز نیز مشهود است،‌در حالی که با مطالعه آثار اقتصاددانان معروف جهان همچون پرفسور سی کلین ویلیامز- استاد رشته اقتصاد دانشگاه کارولینای جنوبی توجیه خواهیم شد که هنر در زمره مشاغل در حوزه اقصادی هر کشور است که آثار موسیقایی در صورت حمایت از آن مستثنی نیست. با این وجود نه تنها هنرمندان موسیقی کشور ما به دلیل اعتقد به باورهای مذهبی خود سه ماه از سال- محرم، صفر و رمضان از نظر اقتصادی فعالیتی حتی بمنظور تأمین معیشت خود و خانواده ندارند بلکه قانون گریزی متولیان هنر مانع از فعالیت عده کثیری از بداهه نوازان فولکور در اماکن عمومی تحت نظارت نیروی محترم انتظامی در اوقات فراغت اهالی هنر شده است. همچنین همان طور که مطلع هستید وضعیت جوان ترها به ویژه فارغ التحصیلان بخش دانشگاهی موسیقی نیز مطلوب نیست، زیرا در معدود نهادهای مرتبط با موسیقی به طور رسمی از وجود آنها استفاده نمی‌شود، برای نمونه می‌توانید نگاهی به مدارج علمی پرسنل شاغل در موسیقی داشته باشید تا ابهام در این زمینه برایتان مشخص شود.

بنابراین باتوجه به عدم شفافیت حوزه سیاستگزاری موسیقی و تفاسیر مختلف آن که مسبب عدم امنیت شغلی هنرمندان موسیقی نیز شده هیچ صاحب سرمایه‌ای هرچند متعهد و علاقمند به کشور حاضر نیست در زمینه موسیقی ملی سرمایه‌گذاری کند، همچنین باتوجه به سیاست‌های حوزه هنری استفاده از آثار موسیقایی زیرزمینی با سرمایه‌های بدون اصالت دلالان درحال گسترش بوده و بسیاری از هنرمندان موسیقی که به طور حرفه‌ای ارتزاق می‌کنند برای ارائه هنر خود به جامعه بدون مطالعه و بومی‌سازی موسیقی وارداتی این موسیقی را به جامعه عرضه کرده و نسل جوان تحول خواه که بدلیل پاره‌ای از علت‌ها از هویت ملی خود به دور بوده است این نوع موسیقی را پذیرفته و اصطلاحا جامعه مورد تداخل فرهنگی قرار می‌گیرد، در صورتیکه یکی از عوامل اصلی این تداخل خودمان هستیم.

روشن شدن نگاه جمهوری اسلامی به موسیقی و شفافیت قوانین به ویژه صراحت اصل بیست و هشتم قانون اساسی در این راستا یکی از شرایط اصلی حرکات به سوی اعتلای موسیقی از سوی هنرمندان خواهد شد مشروط براینکه طرح پیشنهادی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران بنا به مصوبات گردهمائی جلسه روز دوشنبه مورخ 8/7/87 در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تصویب نمایندگان محترم مجلس تبدیل به قانون شود. انشاا...
پایان پیام

http://ilna.ir/news/print_news.cfm?id=59193

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
FaLang translation system by Faboba